Victoria Boutenko: A nyers étel csodája




   1.
      „ Miért jók a nyers ételek? Egyszerűen azért, mert sokkal több életenergia van bennük, mint a főtt ételekben. Ennek remek vizuális bizonyítékát adják az élő ételekről készült Kirlián-fotók, amelyek láthatóvá teszik azt az elektromos mezőt (bioenergiát), amely minden élő szervezetet körülvesz.” (10.old.)


   2.
      „A főzött ételekből hiányzik ez az energia. Te melyik ételt szeretnéd jobban: az élőt vagy a holtat? Óriási mennyiségű kutatási anyag bizonyítja, hogy a főzés következtében a vitaminok 50%-a tönkremegy (a B-vitaminoknak több, mint 90%-a!), az enzimeknek pedig 100%-a. Az enzimek viszont nélkülözhetetlenek az egészségünkhöz.” (10. old.)


   3.
      „Az is az élő ételek mellett szól, hogy mivel tápanyagokban jóval gazdagabbak, ezért kisebb mennyiség is elegendő belőlük, mint a főzöttekből. Csak feleannyi élő ételt kell enned ahhoz, hogy ugyanannyi vitaminhoz jusson a szervezeted, mint a főzött ételekből. Márpedig minél kevesebbet eszel, annál tovább élsz!” (11.old.)


   4.
      „A biotermesztésnek az a lényege, hogy vegyszertől, gyomirtó szertől és genetikai manipulációktól mentes táplálékhoz juthatunk. Az élő étel pedig az jelenti, hogy nem sütött vagy főzött.” (11.old.)


   5.
      „Örömmel jelenthetem, hogy soha ennyi energiám nem volt még, mint most; elértem az ideális testsúlyomat (a 15 évvel ezelőttit); csökkent az alvásigényem; mindig frissen ébredek; rugalmasabb lett a testem és a lelkem; rendszeressé váltak a székletürítéseim; eltűntek a fogkövek a fogaimról; lényegesen jobb az általános közérzetem, amit a hosszú évek óta a legjobb értékeket mutató vérképem is alátámaszt.” (11.old.)


   6.
      „S nem utolsósorban: élvezem azt a fantasztikus ízbőséget, amit a feldolgozatlan ételek természetes íze nyújt, és amitől az elmúlt bő négy évtizedben teljesen elszoktam.” (11.old.)


   7.
      „Szervezeted öröklötten intelligens öngyógyító mechanizmust is tartalmaz, ezért amikor elkezdesz élő ételeket adni a megszokott étrendedhez, lehet, hogy már évek óta benned lévő méreganyagok kiválasztódását fogod tapasztalni. Fejfájás, hányinger, influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, amelyek mind a tisztulás jelei.” (12.old.)


   8.
      „Ha ilyenkor naponta 3-4 liter tiszta vizet megiszol, az segíthet a kiválasztásban, és könnyebbé teheti a folyamatot. Ilyenkor szintén segíthetnek a zöld turmixok, amelyeket nagyobb részben zöld levelekből, és kisebb részben gyümölcsökből készíthetsz.” (12.old.)


   9.
      „Mivel nincs két egyforma szervezet, javaslom, hogy csak fokozatosan térj át a nyers táplálkozásra!” (12.old.)


  10.
      „Meg fogsz lepődni, milyen egyszerűen berendezheted saját nyers növényi konyhádat. Szükséged lesz néhány éles késre, egy nagy vágódeszkára, nagy teljesítményű turmixgépre, konyhai robotgépre és kávédarálóra (no nem kávészemek, hanem apróbb magvak őrlésére). (12.o)


  11.
      „A hasznos aszalót és gyümölcsprést pedig könnyen beszerezheted. Természetesen nem szükséges aszalót vásárolnod, hiszen a gázsütőd is alkalmas a feladatra, ha nyitott sütőajtónál, legfeljebb 40 fokon hevíted az ételt.” (12. old.)


  12.
      „Az emberi szervezet a veszélyes anyagok ellen védelmet épít ki. Amikor főtt ételt eszünk, az egész béltraktust vékony nyákréteg vonja be. Minél mérgezőbb anyagokat fogyasztunk, annál vastagabbá válik ez a nyákréteg.” (57.old.)


  13.
      „A természetgyógyászok „nyákplakknak” nevezik ezt. Így alkalmazkodik az emberi szervezet a főtt ételek fogyasztásához. Ez a bevonat akadályozza, hogy vérünkbe sok, az egészségünkre ártalmas anyag szívódjon fel, viszont sajnos a hasznos tápanyagok felszívódását is nehezíti. Ezért is gyakoriak a többnyire főtt ételt fogyasztók közt az emésztési problémák.” (57.o.)


  14.
      „Az egészség területén szerintem az a legfontosabb, hogy megtanuljunk figyelni a testünkre, és megértsük a jelzéseit. Szervezetünk varázslatos teremtmény! Képtelen hibázni! Mindig minden tőle telhetőt megtesz, hogy egészségesebbé tegyen minket! Néha ezt nem vesszük észre, mert nem értjük a jelzéseit.” (61.old.)


  15.
      „Amikor belekezdtünk a nyers étrendbe, még nem tudtam, hogy minden egyes érzésnek, minden fájdalomérzetnek megvan a maga fontos üzenete. A legtöbb jelet vagy nem vettem észre, vagy félreértelmeztem. Sohasem engedtem meg a testemnek, hogy ő irányítson. Régen azt hittem, hogy a testem egy buta anyaghalmaz.” (62.old.)


  16.
      „Ha van a világon valaki, aki meg tudja gyógyítani a betegségeinket, az csakis a saját testünk. Az egyetlen dolog, amit szerintem tennünk érdemes: hallgassunk figyelmesen a szervezetünkre, hogy megtudjuk, milyen segítségre van szüksége.” (63.old.)


  17.
      „Lehet, hogy léböjtkúrát kér; lehet, hogy csupán pihenést; talán azt, hogy fogyasszunk bizonyos fajta gyümölcsöt; vagy hogy mozogjunk, sportoljunk. A különböző testi érzeteken keresztül a testünk folyamatosan kommunikál velünk. A legjobb egészségbiztosítás: megfigyelni, mit súg a testünk.” (63.old.)


  18.
      „Régen azt gondoltam, hogy a testem a legalacsonyabb rendű részem, és hogy az intellektusnak kell kontrolálni a testet. Most már tudom, hogy ennek épp az ellenkezője az igaz. Az intellektusom van alul, a testem pedig felül. Ez a „hidam” az univerzumhoz. A testemen keresztül Istenhez kapcsolódom. A testem az univerzum törvényei szerint működik. Része a természetnek, és ha ráhangolódom a testemre, megtudhatom, mi történik az univerzumban. A testem ma már segít, hogy mindent megértsek. Képes mások rezgéseit befogadni, továbbítani, én pedig érzékelem ezeket a rezgéseket. Testünk varázslatos valami!” (64.old.)


  19.
      „Úgy tűnik, hogy amikor az életünkben tovább kell lépnünk, az univerzum mindig gondoskodik egy „nincs más választási lehetőség” típusú helyzetről. Mi, bár már nem akartunk ugyanúgy élni, ahogy korábban, de féltünk a valódi, gyökeres változástól. Attól, hogy az intuíciónkat követve kezdjünk élni; attól, hogy hittel éljünk. Ám nem volt más választásunk.” (67.old.)


  20.
      „Már nem aggódom, hogy befogad-e bármilyen csoport, mert amikor nyers ételeket kezdtem enni, egyúttal leszoktam arról is, hogy érdekeljen mások véleménye. Nem félek a szegénységtől, ahogy az éhenhalástól sem, mert tudom, hogy egyik sem lehetséges. Már nem félek az élettől.” (91. old.)


  21.
      „Emberi kapcsolataim megváltoztak. Sok barátom van. Főleg olyan embereket vonzok valahogy magamhoz, akik hozzám hasonló gondolkodásúak. Persze, a régi barátaim is velem maradtak.” (92.old.)


  22.
      „Amikor azt látom, hogy a barátaimnak szemüveget és fogszabályzót kell viselniük, gyakran megbetegszenek, és erősen hullámzik a hangulatuk, nagyon sajnálom őket. Azt kívánom, bárcsak tudnák ők is, hogy nem kellene szenvedniük. De tudom, hogy a legtöbbjük nem is figyelne rám. Szerintem csak azt tehetem értük, hogy jó példát mutatok nekik.” (92.old.)


  23.
      „Lehet, hogy sohasem tudják meg, hogy máshogy is meg lehet oldani a problémájukat. Lehet, hogy sohasem tudják meg, mert mindenütt félrevezető információkat kapnak. Az iskolában örökösen azt hallják, hogy ha beteg vagy, vegyél be ilyen-olyan pirulát.” (92.old.)


  24.
      „Ha sokkal több gyerek élne nyers étrenden, akkor a világ szerintem jobb, tisztább, és egészségesebb hely lenne. Ha csak annyit tennének az emberek, hogy a húsevést abbahagynák, sokkal kevesebb fát kéne kivágni. Több fa tisztább levegőt jelent. A tisztább levegő pedig egészségesebb embereket.” (93.old.)


  25.
      „Úgy érzem, a nyers étkezés nagyszerű dolog. Ezért csinálom, nem pedig azért, mert a szüleim mondják, hogy ezt kell tenni. A szüleim tényleg nagyon nyitottak. Nem mondják, hogy „ne egyél főtt ételt.” Ha akarnék, ehetnék. De magamtól rájöttem, hogy nem igazán akarok már főtt ételt enni. Szívből örülök, hogy megismertették velem az élő ételeket. Örülnék, ha sok fiatal megismerné a történetünket, és sok szülő jó példát mutatna a gyerekének. Szerintem a példamutatás a legjobb módja az emberek tanításának.” (94.old)


  26.
      „Az emberek gyakran megkérdezik tőlem, kívánom-e a pizzát, a sült krumplit és más olyan ételt, amit a fiatalok rendszerint imádnak. Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára főtt ételt. Őszintén szólva a főtt étel evésének még a gondolata is furcsa a számomra. Miért akarnék egy finom, élő zöldséget megégetni, és utána melegen a számba venni?” (95.o.)


  27.
      „Egyesek szerint nem lehet társadalmi életet élni, ha nyers étrenden élünk. Nem így vélem. Minden étteremben kapható valamilyen zöld saláta. Ha esetleg mégsem lenne, megkérheted a pincért, hogy hozzon szeletelt cukkinit, paradicsomot, sárgarépát vagy hagymát, vagy bármilyen egyéb zöldséget, dresszing nélkül. Kérdezd meg, van-e olívaolajuk. Ilyen éttermi alkalmakra mindig legyen nálad kis üveg, ízesítésre szolgáló fűszer.” (96.o)


  28.
      „Amióta nyers étrenden élek, sokkal kevesebbet eszem. Ha étterembe megyünk a barátaimmal, olykor csak kevés teát iszom vagy még azt sem. Néha nem is vagyok éhes. Csak ülök és beszélgetek a barátaimmal, miközben ők esznek. Többnyire furcsálják.” (96.old.)


  29.
      „Már nem kívánok semmilyen nyers ínyencséget. Az egyszerű saláta százszor jobban ízlik. Úgy tűnik, közelebb kerültem a természethez. Jobban esik például egy finom sárgarépa vagy alma, mint valamilyen nyers cukrász-különlegesség.” (96.old.)


  30.
      „Már nem szoktam megbetegedni, de időnként úgynevezett „gyógyulási krízisen” megyek keresztül, ami szerintem a test tisztulásával függ össze.” (97.old.)


  31.
      „Szervezetünkből a gyógyszerek ürülnek ki a leglassabban. Az említett gyógyulási krízis hirtelen kezdődik és hirtelen múlik el. Előre soha nem tudom, hogy mikor jelentkezik. Nem akarlak ezzel megijeszteni.” (97.old.)


  32.
      „Az életben nem a nyers étel a legfontosabb dolog. Szerintem a legfontosabb dolog a szabadság. Szabadnak lenni azt jelenti, hogy boldogok vagyunk. Amikor boldog vagy, akkor nem ragaszkodsz semmihez és senkihez. Lehetsz boldog egyedül egy hegy tetején vagy egy közlekedési dugóban.” (97.o)


  33.
      „Bár az élő ételek nem a legfontosabbak a világon, azért mégis nagyon lényegesnek tartom, mert tapasztalatom szerint megadja azt az energiát, amire szükséged van a valódi szabadság eléréséhez.” (98.old.)


  34.
      „Szerintem nincs fontosabb annál, mint a saját egészséged érdekében megtanulj figyelni a testedre. A legtöbb ember azt hiszi, hogy csak valaki más képes meggyógyítani őt. Ha van valaki a világon, aki meggyógyíthat, szerintem az csakis te magad vagy.” (99.old.)


  35.
      „Képzelj el egy olyan világot, ahol rengeteg, élő ételt fogyasztó ember él! Hát nem lenne csodálatos ilyen egészséges emberek között élni?! Hiszen, amikor egészségesebbek vagyunk, akkor hajlamosak vagyunk sokkal boldogabbnak érezni magunkat.” (101.old.)


  36.
      „Én azért kezdtem nyers ételeket enni, hogy egészségesebb legyek, de ma már azért táplálkozom így, hogy boldogabb legyek. Amikor élő ételeket eszem, akkor szabadnak és ezáltal boldogabbnak is érzem magam. Szeretek boldog lenni. Te nem? Szerintem a boldogság a legfontosabb dolog az életben. Észrevetted, hogy amikor boldog vagy, akkor minden olyan csodálatosnak tűnik? Olyan csodálatosnak, mint a csillagok az égen.” (101.old.)


  37.
      „Hát nem lenne nagyszerű, ha jégkrémes kocsik helyett búzafüvet árusító autók szaladgálnának a városokban? Ha a hirdetőtáblák hamburgerek helyett friss bioételeket reklámoznának? De az is lehet, hogy akkor nem is lennének hirdetőtáblák. Lehet, hogy a nyers ételek segítenének kitisztítani az elménket, és tudatosabbá tennének minket. Akkor valószínűleg kevesebb lenne a levegőszennyezés. Akkor a bolygó is boldog lenne! (102.old.)


II. rész: Életet adó zöldek


  38.
      „Eleinte csupán színesíteni szerettem volna a zöld levelekkel a megszokott, élő táplálékokból álló étrendünket. Meglepetésemre azonban azt tapasztaltuk, hogy még viszonylag kevés zöld levelű fogyasztása is döbbenetes mértékű egészségjavulást eredményezett. Ráadásul összehasonlíthatatlanul könnyebb eleinte csak leturmixolni ezeket, mint kapásból átállni a teljesen nyers étrendre.” (139.old.)


  39.
      „Azt is észrevettem, hogy aki beiktatja étrendjébe a „zöld turmixokat”, ösztönösen egyre több élő táplálékra vágyik.” (140.old.)


  40.
      „Minden tudomány alapja a megfigyelés. Neked is, nekem is, akárcsak mindenki másnak ezen a bolygón, jogunk van megfigyeléseket tenni és azokból levonni a saját következtetéseinket, akár tudósok vagyunk, akár nem. Saját kísérleteink segítenek, hogy továbbra is magunk irányíthassuk a sorsunkat. Szerintem egyetlen elolvasott, tudományos adat sem helyettesítheti saját tapasztalatunkat.” (141.old.)


  41.
      „Megtanultam nagymamámtól: „Addig keress, amíg nem találsz!” És számos zsákutca után végre ráleltem kérdésem igazi válaszára! Találtam egy ételcsoportot, ami megfelelt minden emberi táplálkozási szükségletnek: a zöld levelű növényeket.” (149.old.)


  42.
      „A csimpánzok étrendjének gerincét a gyümölcsök és a zöld levelek alkotják. Ne keverjük össze a zöld levelűeket a gyökeres zöldségekkel, mint amilyen a sárgarépa, a cékla vagy a burgonya! Az uborka, a paradicsom, a cukkini és a zöldpaprika sem számít zöld levelűnek! (156.old.)


  43.
      „A csimpánzok csak nagy szárazság idején esznek gyökérzöldségeket, mert akkor kénytelenek beérni azokkal. Az étrendjük 25-50%-át – az arány évszaktól függő – a zöld levelek képezik.” (156.old.)


  44.
      „A legtöbb ember minimális mennyiségű zöld levelet fogyaszt. Például két fonnyadt salátalevelet, amit a szendvicsre szoktunk tenni.” (158.old.)


  45.
      „Két módon javíthatjuk étrendünket: 1. növeljük a zöld levelek, illetve 2.csökkentjük a diófélék, magok és olajok mennyiségét. (159.old.)


  46.
      „A családomban fejenként napi 2-2,5 kg gyümölcsöt eszünk meg. Ilyen mennyiségű gyümölcshöz kb. két, nagyobb csokor sötétzöld levelű táplálékot tanácsos elfogyasztani.” (160.old.)


  47.
      „A csimpánzok másik jellegzetes étkezési szokása, hogy késő délután vagy este már nem esznek. A csimpánzok nagyon korán kelnek, már a hajnal első fényeire. Miután elhagyják búvóhelyüket, néhány percig túrkásszák egymást, majd elindulnak élelmet keresni.” (160.old.)


  48.
      „Kutatásaim révén kiderült számomra, hogy a csimpánzok kimondottan szeretik a zöld levelek ízét.” (161.old.)


  49.
      „Minél többet olvastam a zöldek tápértékéről, annál erősebb meggyőződésemmé vált, hogy az ember számára ezek a legfontosabb táplálékok.” (162.old.)


  50.
      „Ahhoz, hogy hozzájuthassunk a növényi sejtekben tárolt előnyökhöz, krémes állagúra kell összerágni a leveleket. Ahhoz, hogy meg is emésszük az így kiszabadított ásványi anyagokat és vitaminokat, a gyomorban lévő gyomorsavnak nagyon erősnek kell lennie, 1-2 pH között. (163.old.)


  51.
      „Mivel egy mai, középkorú ember már évtizedek óta többszörösen feldolgozott ételeken él, elveszítette az alapos rágás képességét. Az állkapcsunk izmai túlságosan elgyengültek ahhoz, hogy alaposan szétrágjuk a nyers rostokat.” (163.old.)


  52.
      „Ezért döntöttem úgy, hogy megpróbálom a Vitamix turmixgépemmel „megrágatni” a zöldjeimet.” (164.old.)


  53.
      „Egy hónappal azt követően, hogy beiktattam étrendembe a zöld turmixokat, két, gyermekkorom óta meglévő szemölcsöm eltűnt a testemről, és energikusabbnak éreztem magam, mint valaha. Továbbá: eltűntek az arcomról a ráncok, és kezdtem bókokat kapni, hogy milyen jól nézek ki. A körmeim erősebbek lettek, a látásom élesebbé vált, és kifejezetten kellemes lett a szám íze, még reggel, ébredéskor is, amit pedig utoljára csak igen fiatal koromban tapasztaltam.” (166.old.)


  54.
      „ A zöld turmixok ivásának megkezdésével megszűntek az éhségrohamaim.” (168.old.)


  55.
      „Hamarosan a megújulás jeleit tapasztaltuk magunkon, mert kezdtünk megfiatalodni. Mindössze két hónapnyi zöldturmix-ivás hatására Igor őszes szakálla és bajusza kezdett visszafeketedni, amitől úgy festett, mint első találkozásunkkor.” (169.old.)


  56.
      „Ma már nem tudnám elképzelni az életemet zöld turmixok nélkül, mivel mostanra az étrendem 80%-át képezik. A zöld turmixok mellett sós „kekszet”, salátákat, gyümölcsöket és alkalmanként magokat vagy diófélét fogyasztok.” (169.old.)


  57.
      „A répa zöldjében sokkal több tápanyag van, mint a gyökérben, ám a vélemény, miszerint a zöld levelek nyulaknak, birkáknak és teheneknek valók, visszatartotta az embereket attól, hogy a répa zöldjét is beletegyék a salátájukba. Laza mozdulattal eldobjuk a répa legtáplálóbb részét!” (171.old.)


  58.
      „A zöldségek gyökerei sokkal finomabbak az emberi ízlelés számára, mint azok zöld levelei, mert több cukrot és vizet tartalmaznak. A levelek, tápanyagtartalmuk miatt, keserűbbek.” (171.old.)


  59.
      „A cékla levele például 7-szer több kalciumot és 192-szer több A-vitamint tartalmaz, mint a gyökere! A fehérrépa levelében 2500-szor több K-vitamin található, mint a gyökerében!” (172.old.)


  60.
      „Vajon miért nem érezzük finomnak a zöld leveleket? Életemben mindössze néhányszor találkoztam olyan emberrel, aki szerette és kívánta is a zöldeket. Ők elmesélték, hogy gyermekkorukban a szüleik nem adtak nekik cukrot és sült ételeket. Ezeket a barátaimat a világ legszerencsésebb emberei közé sorolom. Ösztönösen rajonganak az uborkáért és a friss paradicsomért. Ha zöldborsót látnak, összefut a nyál a szájukban.” (172.old.)


  61.
      „Mindig az egyszerű ételek ízlettek a legjobban. Addig nem tudsz igazán értékelni egy ételt, amíg ki nem próbálod csak úgy, magában. Akkor érzed igazán a valódi ízét.” (172.old.)


  62.
      „Számomra egyértelműnek tűnik, hogy ha kívánjuk az olyan izgató ételeket, mint amilyen a cukor, a koffein és a fehér liszt, az azt jelzi, hogy homeosztázisunk valójában „kificamodott”.” (176.old.)


  63.
      „Az elmúlt évszázadok során az emberi szervezet módosult. Az izgató ízű ételek étvágygerjesztőbbé váltak számunkra, mint a természetes, feldolgozatlan táplálékok. Azt azonban mindenki elismeri, hogy nem nőhetünk fel csupán csokoládén és főtt tésztán, bármennyire is ízletesnek tűnnek.” (176.old.)


  64.
      „Meggyőződésem, hogy helyre lehet állítani azt a természetes képességünket, hogy újra szeressük és kívánjuk az egészséges ételeket. Még akkor is, ha az évek során pokolian erős függőséget fejlesztettünk ki magunkban a nem természetes ételekkel kapcsolatban.” (176.old.)


  65.
      „A zöld levelű növények, és a zöldségek azonos kategóriába sorolása azt okozta, hogy a legtöbben rosszul alkalmazzák az ételpárosítás szabályát. E zavar miatt sokan megkérdezik tőlem, helyes-e összeturmixolni a gyümölcsöt és zöld levelekkel. Azt hallották ugyanis, hogy „gyümölcsöt és zöldséget helytelen együtt fogyasztani.” Valóban igaz, hogy a keményítőtartalmú gyökérzöldséget nem célszerű együtt fogyasztani gyümölccsel. Az ilyen kombináció ugyanis gázosodást okoz a belekben.” (178.old.)


  66.
      „A zöld levelek azonban nem tartoznak a zöldségek közé, és nincs bennük keményítő! Valójában a zöld levelűek az egyetlen olyan ételcsoport, amelyik segít a többi étel emésztésében azáltal, hogy serkenti az emésztő enzimek kiválasztódását. Így aztán a zöld levelek bármilyen más étellel párosíthatók.” (179.old.)


  67.
      „A csimpánzok gyakran fogyasztanak gyümölcsöt és leveleket ugyanarról a fáról, ugyanazon etetési idő alatt. A majmok a gyümölcsöt levelekbe göngyölik, és az így kapott „szendvicset” fogyasztják el.” (179.old.)


  68.
      „További félreértés is adódik abból, hogy a zöld leveleket és a zöldségeket egy csoportba sorolták. Ez a helytelen általánosítás ahhoz a téves következtetéshez vezetett, hogy sokan – még számos kutató is – azt hiszi, hogy a zöld levelek kevés fehérjét tartalmaznak. Tévedés! A zöld levelek kiváló fehérjeforrások! (179.old.)


  69.
      „Utánanéztem egy tucatnyi zöld levél tápanyagtartalmának, és örömmel láttam, hogy amelyik aminosavból az egyikben kevés, abból a másikban sok van. Ha tehát változatosan fogyasztjuk a zöld leveleket, akkor bőségesen kielégítjük velük szervezetünk teljes esszenciálisaminosav-szükségletét.” (184.old.)


  70.
      „Szervezetünk sokkal könnyebben hoz létre fehérjét a zöldek egyedi aminosav-választékából, mint azokból a számára idegen, komplex, hosszú láncú fehérjemolekulákból, amelyek pl. a marha-, vagy a csirkehúsban találhatók.” (186.old.)


  71.
      „Amikor zöld leveleket eszel, az olyan, mintha a nap sugarai és a klorofill által frissen létrehozott, új aminosavakat „vásárolnál”, amiket a szervezeted arra fog használni, hogy – saját, egyedi DNS-ednek megfelelően – regenerálja önmagát.” (187.old.)


  72.
      „Állati eredetű fehérje fogyasztásakor viszont a szervezeted csak nagy nehézségek árán tud egyik másik élőlény számára készült, összetett molekulából – ami az emberi fehérjétől jelentősen eltérő aminosav-kombinációból áll – a te számodra megfelelő fehérjemolekulát produkálni. Ráadásul nagyon valószínű, hogy ennek kapcsán rengeteg nehezen emészthető, a szervezeted számára fölösleges fehérjéhez is jutsz.” (187.old.)


  73.
      „Ezek a fehérje-fragmentumok hulladékként hosszú ideig lebegnek a véráramban, esetleg allergiát és egyéb egészségügyi problémákat okozva.” (187.old.)


  74.
      „Az állati eredetű fehérjék fogyasztásának groteszk következménye az i, hogy manapság sokan szenvednek aminosav-hiányban. Ez a hiányállapot nem csupán az egészséget veszélyezteti, hanem még az érzékszervek működését, az érzelmi életet és a viselkedést is drasztikusan befolyásolja.” (187.old.)


  75.
      Dr. Bernard Jensen professzor mondta: „Bármely tisztító programnak a béllel kell kezdődnie… Az utóbbi 50 évben, amit betegek gyógyításával töltöttem, teljesen egyértelművé vált számomra, hogy a legtöbb ember egészségügyi gondjait a bél nem megfelelő kezelése okozza.” (191.old.)


  76.
      „A rostok fogyasztásának elsődleges célja a kiválasztás. Rostok nélkül a teljes kiválasztás szinte lehetetlen. Az emberi test varázslatos módon úgy épül fel, hogy a benne lévő mérgező anyagok többsége, beleértve az elhalt sejtek millióit is, naponta az emberi szervezet „csatornarendszerébe”, a bélbe kerül. A bélrendszer mérgekkel teli hulladékkal töltődik fel, amire undorodva tekintünk, hozzá sem óhajtunk nyúlni. A szervezetnek azért van szüksége rostokra, hogy ezt a hulladékot kiválaszthassa.” (192.old.)


  77.
      „A lenmag tökéletes kiegészítője az emberi táplálkozásnak. Nagyon magas az oldható és az oldhatatlan rosttartalma: 26% rostot tartalmaz.” (198.old.)


  78.
      „Ha nincs elegendő gyomorsavunk, védtelenné válunk a parazitákkal szemben.” (200.old.)


  79.
      „Őseink számos különféle étrendet követtek a történelem során, attól függően, hogy milyen környezetben éltek. Ami azonban közös bennük, hogy sok rostot fogyasztottak.” (201.old.)


  80.
      „Ahogy idősebbek leszünk, a testünk gyengébbé válik, és nem tud elegendő mennyiségű sósavat termelni. Ezért lesz életkora előrehaladtával a legtöbb embernek egyre kevesebb gyomorsava. Ahogy öregszünk, egyre több ősz hajszálunk lesz. Megfigyeltem, hogy a legtöbb olyan embernek, akinek nagyon kevés gyomorsava termelődött, észrevehetően több ősz hajszála volt, ami közvetve azt jelzi, hogy szervezetének hiányos a tápanyagellátása.” (202.old)


  81.
      „Számos dokumentált eset létezik, amikor a rendszeresen fogyasztott, turmixolt zöld leveleknek köszönhetően visszatért a természetes hajszín!” (203.old)


  82.
      „A turmixolás hasonló a rágáshoz, ezért a turmixolt ételek fogyasztása drámai javulást hozhat egészségünkben. A nagy sebességű turmixgépben az ételdarabok olyan apróra törnek, hogy tökéletessé válnak a felszívódáshoz. Az eredmény az étel nem marad olyan sokáig a gyomorban, hanem gyorsan a vékonybélbe kerül. Így a gyomornak kevesebb sósavat kel termelnie. A turmixolt ételek fogyasztása tehát energiát spórol meg a szervezetünk számára, és magas életkorunk ellenére is biológiailag viszonylag fiatalok maradhatunk.” (203.old.)


  83.
      „A tápanyagok felszívódásához az ételnek nagyon apró, 1-2 mm-es darabokra kell összetörnie a gyomorban, részben mechanikusan, részben pedig a gyomorsav hatására. A nyers gyümölcsökben és zöldségekben lévő tápanyagok a legértékesebbek, azonban ezeket nagyon nehéz megemészteni, mert át kell törni a kemény cellulózszerkezetüket ahhoz, hogy az összes tápanyag kiszabadulhasson.” (204.old.)


  84.
      „Ha nincs elég gyomorsav, a szervezet nem tudja megkapni a szükséges tápanyagokat, különösen a fehérjéket, és hiányállapot kezd kialakulni.” (204.old.)


  85.
      „Dr. Theodore A. Baroody híres kutatóorvos így fogalmaz a Lúgosíts, vagy meghalsz! című remek könyvében: „A sósav abszolút létszükséglet”. Más szóval: senki sem lehet teljesen egészséges kellő szintű sósavkiválasztás nélkül.” (205.old.)


  86.
      „Összefoglalom, milyen előnyökre számíthat az, aki rendszeresen fogyasztja a zöld turmixokat: - az értékes tápanyagok jobb felszívódására, a fertőzések és élősködők megjelenésének kisebb valószínűségére, allergiák gyógyulására és általános egészségjavulásra. (214.old.)


  87.
      „A mindössze egy hónapig tartó, rendszeres zöldturmix-fogyasztás hatására a roseburgi kísérletben résztvevők a következő javulásokról számoltak be: megnövekedett energiaszint, a nyomott hangulat és az olykor jelentkező öngyilkossági gondolatok eltűnése, stabilabb vércukorszint, lazább széklet, könnyebb és gyakoribb székletürítés, az álmatlanság elmúlása, asztmás rohamok teljes elmaradása, a korábban rendszeresen jelentkező premenstruációs szindróma tüneteinek eltűnése, jobb nemi élet, bőrtisztulás és még sok egyéb. A fogyni akarók zöme 2,5 – 5 kilót leadott, a hízni óhajtók 0,5-1 kilót szedtek magukra.” (215.old.)


  88.
      „A rákbetegség terjedésének fő okát már 1931-ben Dr. Otto Warburg világosan megnevezte, amiért Nobel-díjat kapott. Bebizonyította, hogy a sejtek oxigénhiányos állapota miatt legyengült sejtlégzés okozza a rákot. Warburg megfigyelése szerint a ráksejtek oxidációs aktivitási szintje alacsony, ami erjedést okoz, ez pedig csökkenti a sejtek pH-értékét (savasodik a szervezet). (218.old.)


  89.
      „Dr. Warburg Nobel-díjas kísérletében szemléltette a ráksejtek környezetét. Az ép, egészséges sejt, ha már nem tud oxigént felvenni a szőlőcukor energiává alakításához, kedvezőtlen átalakuláson megy keresztül. Oxigén hiányában a sejt visszatér egy egyszerűbb táplálkozási programjához, az erjesztéshez, hogy a szőlőcukor átalakításával továbbra is táplálékhoz jusson.” (218.old.)


  90.
      „Dr. Warburg Otto egyik híres beszédét a következő szavakkal zárta: „manapság már senki sem mondhatja, hogy nem tudja, mi a rák, és mi annak az elsődleges oka. Ellenkezőleg, nincs ma olyan betegség, amelynek elsődleges okát jobban ismernénk, mint a rákét, úgyhogy a tudatlanság tovább már nem lehet kifogás, és senki sem mondhatja, hogy nem tehet a megelőzésért.” (219.old.)


  91.
      „Otto Warburg azért nyerte el a Nobel-díjat, mert megmutatta, hogy a rákos sejtek savas közegben szaporodnak. Más szóval, a rák fő oka: a szervezet elsavasodása.” (219.old.)


  92.
      „Kíváncsi vagyok, ha ez a felfedezése annyira jelentős, hogy Warburg Nobel-díjat kapott érte, akkor vajon miért nem tudja mindenki, mi is az a pH? (219.old)


  93.
      „Akárhányszor orvosnál jártam, mindig csak a vérnyomásomat és a lázamat mérték meg, egyetlen alkalomra sem emlékszem, amikor a doktor a pH-értékemet is megmérte volna. A magas vérnyomás és a láz sem kellemes, de legalább nem okoz rákot. A savas vér azonban a jelek szerint igen.” (219.old)


  94.
      „Szerintem életbevágó, hogy a pH-ról szóló információ sürgősen mindenki számára elérhetővé váljon. Azt is nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek már az iskolában megtanulják az élelmiszerek pH-értékét, és hogy minden forgalomban kerülő élelmiszerre annak pH-ját is rányomtassák.” (220.old.)


  95.
      „A parmezán sajtra például piros figyelmeztető címke kívánkozik, ugyanis rendkívül savas étel, amelynek az úgynevezett pH-indexe: -34! Ezzel szemben a spenót aranyérmes lehetne, mert kiváló lúgosító étel, +14-es pH-indexszel.” (220.old.)


  96.
      „Néhány élelmiszer meglepően lúgos vagy savas, például a legtöbb ember meghökken, amikor megtudja, hogy a citrom az egyik legjobban lúgosító gyümölcs, viszont a diófélék enyhén savasító hatásúak.” (220.old.)


  97.
      „Robert Young A pH-csoda című könyvében megtalálhatjuk a különböző ételek pH-értékeinek teljes listáját.” (220.old.)


  98.
      „Bizonyára rengetegen megdöbbennének, ha megtudnák, hogy pl. a sajttól nem annak magas zsírtartalma miatt híznak, hanem főleg azért, mert a sajt nagyon savas étel. Emiatt ugyanis a szervezet zsírsejteket hoz létre, hogy eltárolja a savat.” (220.old.)


  99.
      „A mandula pl 70%-ban zsiradékot tartalmaz, a disznóhús viszont csak 58%-ban. Ám a disznóhús az egyik legsavasabb étel, -38 pH-indexű, míg a mandula lúgosító hatású, +3 pH-indexű étel.” (220.old.)


 100.
      „Az uborka és a görögdinnye annyira lúgosítóak, hogy még a marhahús savasító hatását is képesek ellensúlyozni.” (221.old.)


 101.
      „Később, miután már sok könyvet és cikket elolvastam arról, hogy mennyire fontos a szervezetünk megfelelő pH-egyensúlya, megértettem, hogy az ún. „rossz” koleszterint, a HDL-t azért termeli a májunk, hogy megkösse vele a mérgeket, és hatástalanítsa azt a savas hulladékot, ami pl. olyan ételekből származik, mint a zsírok és az állati fehérjék.” (221.old.)


 102.
      „Szervezetünk sav-lúg egyensúlyát nem csupán táplálkozásunk befolyásolja. Stressz hatására is savak anyagok maradnak testünkben. Ezért bármely tevékenység, ami megnyugtató és pihentető hatású, lúgosabbá teheti szervezetünket.” (222.old.)


 103.
      „Íme néhány tényező, ami potenciálisan savasabbá tehet minket: durva vagy elkeseredett szavakat hallunk másoktól, vagy magunk mondunk ilyeneket; hangos zenét hallgatunk, vagy zajos helyen tartózkodunk; közlekedési dugóba kerülünk; féltékenységet érzünk vagy bosszúvágyat; gyereksírást hallunk; kimerülünk a munkától; túl sokat edzünk; iskolaév kezdete vagy vége; stresszt okozó filmet nézünk; elutazunk szabadságra; hosszú ideig telefonálunk; jelzáloghitelt veszünk fel; kifizetjük a tartozásunkat, stb.” (222.old)


 104.
      „Néhány tényező, ami lúgosító hatású lehet: mosoly, ölelés, nevetés, viccmondás, klasszikus vagy másmilyen megnyugtató zene, kölyökállat látványa, elismerés vagy áldás, laza masszázs, otthonos, tiszta környezetben tartózkodás, természetben tartózkodás; nevető, játszó gyerekek látványa; csillagos ég alatt vagy holdfényben sétálni; alvás; kertészkedés; virágok megfigyelése; éneklés; zenélés; őszinte, baráti beszélgetés; és még sok egyéb.” (222.old.)


 105.
      „Hasznosnak találom megfigyelni, hogyan reagál a belsőm a körülöttem zajló eseményekre, és ha a feszültség nemkívánatos jeleit észlelem magamon, akkor nemcsak az étrendemen próbálok meg változtatni, hanem az életmódomon is.” (222.old.)


 106.
      „Aki úgy szeretne egészséges étrendet választani magának, hogy közben nincs tisztában a pH-egyensúly szerepével, az sok gondot okozhat magának.” (222.old.)


 107.
      „Miután már annyi éve 100%-os nyers étrenden élek, arra a következtetésre jutottam, hogy egyszerűen lehetetlen fenntartani a lúgos pH-t nagy mennyiségű, sötétzöld levél elfogyasztása nélkül. Ez konkrétan minimum napi ½ -1 kg mennyiséget jelent.” (223.old.)


 108.
      „Egyesek úgy próbálják fenntartani a normális pH-egyensúlyt, hogy olyan táplálék-kiegészítőket esznek, amelyek por alakban tartalmaznak zöldeket. Bár ez sokkal jobb, mintha sült krumplit ennének, meggyőződésem, hogy a friss, zöld levelű növények elfogyasztása ezerszer jobb, mert a táplálék-kiegészítők feldolgozott élelmiszerek, amelyeknek megváltoztatták a tápanyagtartalmát, és ettől a bennük lévő tápanyagok minősége bizonyos szempontból hatalmasat zuhant. Szintén hátrányuk, hogy amikor tabletta vagy kapszula formájában fogyasztjuk őket, hatalmas, koncentrált adagokban kapja a szervezetünk, ami a kiválasztó rendszerünkre nagy terhet ró.” (224.old.)


 109.
      „Ezért a zöldek fogyasztásának lehetőségei közül szerintem messze a zöld turmixok iszogatása a győztes, mert ezek teljes értékű táplálékok, frissek, élők és elkészítésük egy percig sem tart.” (224.old.)


 110.
      „A komposztálás, újrahasznosítás és bioélelmiszerek vásárlása mellett mára már kialakítottam házunk mellett egy kis, permakultúrás kertet is. Ami azonban még fontosabb: mély tiszteletet fejlesztettem ki magamban valamennyi termőtalaj iránt.” (225.old.)


 111.
      „Az alatt a sok százmillió év alatt, amióta növények élnek Földünkön, azok bámulatosan önálló élőlényekké váltak. Amellett hogy számunkra is hasznos kapcsolatot tartanak fenn a napfénnyel, a növények azt is tudják, hogyan kell a saját termőföldjüket „megművelni”!” (226.old.)


 112.
      „Ha törődünk azzal, hogy milyen tápanyagokat kapunk a növényektől, akkor nem lehet számunkra közömbös az sem, hogy milyen a minősége azoknak a tápanyagoknak, amelyeket a növény kap a talajtól, hiszen – a növényeken keresztül – mi szó szerint a termőtalaj ásványait vesszük magunkhoz. A termőtalaj minősége tehát közvetlen módon és azonnal kihat a növényeket elfogyasztó emberek és állatok egészségére.” (227.old.)


 113.
      „Más szóval, bármilyen furcsának is hangzik, egészségi állapotunk nagyrészt annak a földnek a minőségétől függ, amelyikben ételeink megteremnek.” (227.old.)


 114.
      „Ahogy az emberek sem élhetnek élelmiszerek helyett vegyszereken, ugyanúgy a talajban lévő mikroorganizmusok sem maradhatnak életben, ha műtrágyával táplálják őket. Amikor a vegyszerektől minden mikroorganizmus elpusztul, akkor a termőtalaj lényegében porrá alakul. Nincs olyan növény, amelyik egészségesen tudna fejlődni poron, bármilyen gazdag legyen is az vegyszerekben.” (227.old.)


 115.
      „Az elfogyasztott növények révén olyan esszenciális tápanyagokhoz jutunk, amelyeket a talajban élő mikroorganizmusok hoztak létre. Minél több a talaj szervesanyag avagy humusztartalma, annál táplálóbb az azon termett növény.” (227.old.)


 116.
      „Vegyszerekkel nem lehet sikeresen gondozni a termőtalajt, mert „a biológia nem azonos a kémiával”. A műtrágyákban ugyanis nincsenek élő enzimek, amelyek pedig minden termőtalaj legértékesebb minőségét adják.” (230.old.)


 117.
      „Minél hosszabb ideje élek, annál mélyebb csodálatot érzek a természet iránt. Amikor reggelente kisétálok az erdőbe, és megpillantok egy szarvast vagy mókust, mozdulatlanná válva, lelkesen szívom magamba a látványt, mintha abban a pillanatban semmi más nem számítana. Az állatok, a virágok, a fák és különösen a napfény sugarai misztikus élményt jelentenek számomra. Amikor a napra tekintek, az jár az eszemben: „milyen csodálatos, hogy a napfény ingyen van, és mindenki számára egyenlő mértékben hozzáférhető!” (231.old.)


 118.
      „Sokan élvezik a napfényt. Mindannyian jobban érezzük magunkat, és egészségesebbnek nézünk ki, ha valamennyi időt rendszeresen a napon tartózkodunk. Igyekszünk ilyenkor annyi napfényt magunkba szívni, amennyit csak lehet. Ám kevesen tudnak a napfény folyékony formájáról, a klorofillról.” (232.old.)


 119.
      „A klorofill ugyanolyan fontos, mint a napfény. Nem létezne élet napfény nélkül, és nem létezne élet klorofill nélkül. A klorofill lényegében folyékony napenergia. A sok klorofill fogyasztása olyan, mintha szerveinket napfényben fürdetnénk meg. A klorofillmolekula nagyon hasonló az emberi vérben levő hemoglobin hem-molekulájához.” (232.old.)


 120.
      „A klorofill úgy vigyáz a testünkre, ahogy egy gondoskodó és szerető anya teszi. Valamennyi szervünket pucolja és gyógyítja, sőt el is tudja pusztítani a legtöbb kórokozó baktériumot és gombát, valamint a daganatsejteket, és még számos egyéb pozitív hatása is van.” (232.old.)


 121.
      „Ahhoz, hogy egészségesek legyünk, a belünkben élő baktériumok 80-85%-ának „jó” baktériumnak kell lenni. A „barátságos” baktériumok állítanak elő szervezetünk számára számos esszenciális tápanyagot, pl. a K- és B-vitamint és megannyi hasznos enzimet.” (232.old.)


 122.
      „Életbevágóan fontos, hogy törődjünk a bélflóránk állapotával! A „jó” baktériumokat számtalan hatás könnyen elpusztíthatja: pl: az antibiotikumok, a rossz minőségű étrend, a túl sok evés és a stressz. Ezek hatására a „rossz” baktériumok aránya elérheti a 80-90%-ot, aminek hatására mérgező, savas hulladékkal telik meg szervezetünk. Meggyőződésem, hogy a legtöbb betegség okai a bélrendszerünkben található anaerob baktériumok.” (233.old.)


 123.
      „A klorofill ősidők óta szolgál csodálatos gyógyítóként. Jelentős mennyiségű oxigént hordoz magában, ezért kritikus szerepet játszik az aerob baktériumok támogatásában. Tehát minél több klorofillt eszünk, annál egészségesebb lesz a bélflóránk, és így mi magunk is. Mivel a zöld levelek a klorofill egyik fő forrása, nehéz jobb módot találnunk a klorofill bevitelére, mint a zöld turmixok rendszeres fogyasztása.” (233.old.)


 124.
      A klorofill bizonyítottan pozitív hatású a rák számos fajtájának és az érelmeszesedésnek a megelőzése és gyógyítása szempontjából. Számtalan tudományos kutatási eredmény bizonyítja, hogy alig létezik olyan betegség, amelynél ne lehetne a klorofillal javulást elérni.” (233.old.)


 125.
      A klorofill : - javítja a vérképet, - segít a rák megelőzésében, - vasat juttat a testbe, - lúgosabbá teszi a szervezetet, - közömbösít számos, táplálékkal a testbe bevitt mérget, - enyhíti a vérszegénységet, - tisztítja és szagtalanítja a beleket, -segít a máj tisztulását, - enyhíti a májgyulladást, - jótékonyan hat a menstruációra, - javítja a vérzékeny betegek állapotát, - fokozza a tejelválasztást, - gyorsítja a sebek gyógyulását, - megszünteti a testszagot, - pusztítja a sebekben gyakran elszaporodó baktériumokat, - tisztítja és erősíti a fogínyt, - megszünteti a rossz szájszagot, - enyhíti a torokgyulladást, - kiváló száj- és toroköblítő anyag, - enyhíti a mandulagyulladást, - megnyugtatja a fekélyes szöveteket, - enyhíti az aranyér okozta fájdalmat, - előmozdítja a hurutos váladék távozását, - javítja a lábak vérkeringését, - enyhíti a visszeresség okozta panaszokat, - csökkenti a gyulladásos eredetű fájdalmakat, - javítja a látást. (234.old.)


 126.
      „A bolygónkon létező minden létforma legfontosabb célja: élete fenntartása. Nekünk embereknek vajon mire van szükségünk az életben maradáshoz? Levegőn és vízen kívül elsősorban táplálékra, amit a növényektől kapunk meg. És honnan kapják táplálékukat a növények? A termőtalajból és a napfényből. Kizárólag a növények rendelkeznek azzal a „tudással”, hogy miként kell a napfényt szénhidráttá alakítani.” (234.old.)


 127.
      „A növények élete a napfénytől függ, a mi életünk pedig a növényektől. Ha valaki húst eszik, végső soron akkor is azokhoz a tápanyagokhoz jut hozzá, amihez az adott állat a növények elfogyasztásának révén jutott hozzá.” (235.o.)


 128.
      „Az emberek szinte sohasem eszik a húsevő állatok húsát, hanem főleg a növényevőkét. Az iszlám és számos egyéb vallás is tiltja az olyan húsevő állatok fogyasztását, mint pl: az oroszlán, a tigris, a leopárd, a róka, a sas vagy a pelikán. (235.old.)


 129.
      „Nagy klorofill- és ásványianyag-tartalmuk miatt a zöld levelű növények a bolygónkon föllelhető legjobb lúgosító élelmiszerek. Ha zöld turmixokkal egészítjük ki étrendünket, szervezetünket lúgosan és egészségesen tarthatjuk.” (235.old.)


 130.
      „A búzafűlevet, ezt a különleges, tápláló italt dr. Ann Wigmore találta fel, és napjainkban egyre népszerűbbé válik. A búzafűlé 70%-ban klorofillt, a 102 ásványi anyag közül 92-t, továbbá béta-karotint, B-, C-, E-, H- és K-vitamint, 19 aminosavat és hasznos enzimeket tartalmaz. A búzafű emiatt kivételesen hasznos növény a számunkra.” (236.old.)


 131.
      Zöld levélhajtások: spárga, cékla zöldje, brokkoli, répa zöldje, zeller, leveles káposzta, ehető virágok, sóska, káposzta, mustárfű, retek zöldje, saláta, spenót. (240. old.)


 132.
      Ehető gyomnövények: tyúkhúr, lóhere, pitypang (levél, virág) disznóparéj, vad papsajt, vad saláta, útilapu, porcsin, csalán. (240.old.)


 133.
      Gyógynövények: Aloe Vera, kapor, bazsalikom, korianderlevél, édeskömény, menta, petrezselyem, borsmenta, fodormenta. (240.old.)


 134.
      Csírák: lucerna, brokkoli, lóhere, görögszéna, retek, napraforgó. (240.old)


 135.
      A vadon termő ehető növények gyakran több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint a kereskedelemben kaphatók. A gyomnövényeket nem „tette tönkre” a gazdák gondoskodása, ellentétben a kertben termő, „jó” (termesztet, hasznos) növényekkel.” (241.old.)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése